تری دی پانل

تری دی پانل یا تری دی پنل دیواری پیش ساخته و متشکل از دو بخش هسته عایق پلی استایرن نسوز و یا به عبارت دیگر یونولیت و همچنین شبکه های فولادی که از پیش جوشکاری شده اند و تحت عنوان توری مش هم اطلاق می گردند، است. این بخش ها توسط مفتول های فلزی به شکل خرپا به یکدیگر اتصال پیدا کرده و سپس به منظور افزایش استحکام و مقاومت تلفیق شبکه های فولادی و بتنی، عمل نصب و بتن پاشی بر روی آن ها انجام می گیرد.

خوب است بدانید که کاهش وزن قطعات دیوار و سقف که زمینه ساز سهولت در حمل آن ها و نیز کاهش وزنشان از مهم ترین فواید به کارگیری لایه پلی استایرن در ساخت تری دی پنل می باشد. این پانل های سه بعدی را غالبا در ساخت باربر، دیافراگم افقی سازه باربر ساختمان و نیز در تولید دیواره های جدا کننده غیر باربر مورد استفاده قرار می دهند.

 

 

تری دی پنل

تری دی پنل

تری دی پانل را بیشتر بشناسید!

ساختمان هایی که در ساخت آن ها از تری دی پانل ها بهره گرفته شده است، در زمره ساختمان های دارای سیستم های پیش ساخته قرار گرفته و از امتیازات ویژه ای برخوردار هستند. در ساختمان های بهره مند از تری دی پانل ها بعد از این که پانل ها به محل اجرا حمل شده و مستقر می گردند، کلیه ملزومات اتصالات در تمامی زاویه ها نصب شده و سپس فرآیند بتن پاشی صورت می پذیرد.

نحوه اجرای جزء تری دی پنل

تری دی پانل های مشبک مورد استفاده در دیوارهایی که غیر باربر هستند، از دو صفحه مشی دارای مفتول های با قطر ۳ میلی متر و چشمه های دارای ابعاد ۸*۸ سانتی متر در دو طرف و نیز عایقی از جنس پلی استایرن در هسته ساخته شده است.

در اتصال دو صفحه مش نام برده شده به یک دیگر، از مفتول های دارای قطر ۳ میلی متر با فاصله های مشخص و زوایای معین و جوش برق استفاده شده است.

 

 

نحوه اجرای جزء تری دی پانل

نحوه اجرای جزء تری دی پانل

انواع تری دی پنل

تری دی پانل دیواری

تری دی پانل ها به دو دسته غیر باربر و باربر تقسیم بندی می شوند که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

تری دی پانل غیر باربر

دیوار های تری دی پانل غیر باربر را غالبا به عنوان جداکننده برای فضای مکان مورد نظر مورد استفاده قرار می دهند. این پانل ها در مقایسه با تری دی پانل های باربر ضخامت کمتری داشته و عایق با چگالی به نسبت کمتری دارند. در ساخت این نوع از پانل ها از مفتول های با قطر حداقل ۲ میلی متر استفاده می شود.

تری دی پانل باربر

تری دی پنل های باربر را می توان به عنوان عنصر باربر جانبی یا به عبارت دیگر دیوار های برشی در ساخت سازه های متعارف مورد استفاده قرار داد. این دیوارها را همچنین می توان در نوسازی ساختمان هایی که سیستم باربر جانبی ندارند و یا در صورت وجود این سیستم، ضعف در آن ها به چشم می خورد، به کار گرفت.

این دسته از پانل های سه بعدی در مقایسه با نوع غیر باربر خود ضخامت بیشتری داشته و دارای شبکه مفتولی با حداقل قطر ۳ میلی متر هستند.

انواع تری دی پانل

انواع تری دی پانل

تری دی پانل سقفی

تری دی پانل های سقفی دسته ای از پانل های سه بعدی هستند که نوع افقی و یا شیب دار دارای شیب کم آن ها را می توان به عنوان باربر خمشی و نیز دیافراگم افقی مورد استفاده قرار داد. لازم به ذکر است که ضخامت هسته عایق این دسته از پانل های سه بعدی سقفی بنابر عملکرد پانل و بر اساس بارهای وارد به آن، لزوما باید بیش از ۶۰ میلی متر باشد.

تری دی پنل سقفی

تری دی پنل سقفی

    مزایای تری دی پانل

 1. تری دی پانل ها به دلیل سبکی سقف و دیوارها زمینه کاهش وزن شدید ساختمان را فراهم می سازند.
 2. سرعت حمل و نقل تری دی پانل ها در ساختمان های دارای ارتفاع بسیار زیاده بوده و بالا کشیدن آن ها کاری راحت است.
 3. تری دی پانل ها به دلیل یکپارچه سازی مقاومت بسیار بالایی در مقابل نیروهای برشی ایجاد شده در اثر زمین لرزه دارند.
 4. پانل های سه بعدی عایق هایی بسیار قوی در برابر حرارت، برودت و رطوبت هوا هستند.
 5. پانل های سه بعدی به علت داشتن  قشرهای بتنی در هر دو طرف پانل در هنگام آتش سوزی مقاومت مثال زدنیای را از خود به نمایش می گذارند.
 6. تری دی پانل ها با دارا بودن خاصیت نفوذ ناپذیری از ورود حشرات به داخل ساختمان جلوگیری می کنند.
 7. ضخامت ناچیز پانل های سه بعدی باعث افزایش فضای مفید می گردد.
 8. با استفاده از پانل های سه بعدی میزان آهن و بتن مصرفی
 9. صرفه جویی در هزینه های فوندانسیون و شناژ و اسکلت های ساختمان های مرتفع به دلیل پایین بودن وزن دیوارها و سقف از دیگر مزایای استفاده از تری دی پانل ها می باشد.
 10. با استفاده از پانل های سه بعدی در کوتاه ترین زمان ممکن شاهد بازگشت سرمایه گذاری در زمینه ساختمان سازی خواهید بود.
 11.  …

 

 

 

10 دلیل برای اینکه از تری دی پنل استفاده کنیم

10 دلیل برای اینکه از تری دی پنل استفاده کنیم

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *