یکی از کاربردی ترین و متداول ترین نوع توری های موجود در بازار که در زمینه های گوناگونی نیز مورد استفاده قرار می گیرد، فنس یا توری حصاری است. در ادامه مطلب به بررسی مختصر این نوع از توری ها، کاربرد آن ها در صنایع مختلف، چگونگی روش تولید و روش بافت آن خواهیم پرداخت.

فنس و کاربردهای آن

فنس را غالبا در حصارکشی زمین های کشاورزی و باغات به کار می برند. همین امر موجب شده است که این دسته از توری ها را تحت عنوان فنس باغی نیز بشناسند. فنس کشی در مواردی که عدم رویت محدوده ای معین از یک مکان خاص در اولویت نبوده و صرفا ایمنی مکان مورد نظر و ایجاد امنیت آن محل هدف مورد برنامه ریزی است، انجام می پذیرد. این کار را با استفاده از پایه فنس صورت می دهند.

پیشنهاد ویژه : توری مش چیست

استفاده از فنس کشی در مواقعی که هدف جلوگیری از ورود عابران به باغ ها و زمین های کشاورزی است و یا به هنگام تعیین مرز همسایگی با سایر همسایگان رایج است. به عبارت دیگر اگر قصد مرزبندی مکانی را دارید اما شرایط دیوار کشی برایتان مهیا نمی باشد، ما استفاده از فنس یا همان توری حصاری را به شما پیشنهاد می دهیم. این در حالی است که موارد گفته شده تنها کاربرد توری های حصاری نبوده و این محصول کاربردهای بسیار گسترده تری نیز دارد.

توری مش

توری مش

روش تولید فنس

در کارخانه های فنس سازی، فنس را به دو روش دستی و صنعتی تولید می کنند. مراحل تولید فنس به روش صنعتی به صورت کاملا اتوماتیک انجام می شود. در مواردی نیز بخش هایی از مراحل تولید فنس به صورت نیمه اتوماتیک و تحت عنوان حصاربافی نیمه اتوماتیک انجام می شود.

پیشنهاد ویژه : توری پرسی چیست

تولید فنس به روش اتوماتیک

مفتول گالوانیزه یا مفتول سیاه که در بافت فنس مورد استفاده قرار می گیرند، از جمله مواد لازم به منظور بافت اتوماتیک آن هستند. نوع دستگاه، نوع سفارش مشتری و میزان استحکام توری حصاری مورد نظر از عوامل تاثیرگذار بر ضخامت مفتول مورد استفاده می باشند. مفتول های به کار گرفته شده به صورت قرقره ای بسته بندی می شوند و به همین دلیل دارای انحنای حلقوی هستند. این انحنا را پیش از استفاده به وسیله دستگاه های مخصوص صاف می کنند و سپس مورد استفاده قرار داه و در صورت صلاح دید روکش دهی شده و سپس توسط جریان هوا خشک می گردند. روکش دهی زمینه ای را فراهم می سازد که حصار توری نیازی به رنگ آمیزی نداشته باشد. این مفتول روکش دار در مرحله بعد وارد قسمت حصاربافی خواهد گشت.

در مرحله حصاربافی نخستین ردیف از حصار پس از برش با مفتولی هم اندازه خود به صورت خودکار و قابل تنظیم پیچ و تاب می خورد. ابعاد چشمه این دسته از توری ها تحت عنوان فنس توری را محل پیچ خوردگی دو مفتول به هم مشخص می کند. این عملیات تا انتهای مفتول به صورت مرتب تکرار شده و در انتهای مفتول برش می خورد. سپس ابتدا و انتهای توری تولید شده را با استفاده از سیم پیچ های اتوماتیک محکم به یکدیگر وصل کرده و بدین ترتیب از باز شدن احتمالی آن ها جلوگیری می کنند. پس از پایان این مرحله یک ردیف توری برش خورده و به سمت بالا هدایت شده داریم که شرایط را برای ورود رشته ای جدید از مفتول به دستگاه و پیچ خوردن در ردیف مفتول آخر فراهم می نماید. به تدریج این مفتول های ورودی به دستگاه، حصار را تشکیل داده و به مرور طول این حصار افزایش می یابد.

در نهایت حصار تولید شده را بسته به طول مورد نظر به صورت رول های کوتاه یا بلند بسته بندی نموده و به بازار عرضه می نمایند. طول این رول ها از ۲۰ الی ۳۰ متر متفاوت خواهد بود که البته با در نظر گرفتن سفارشات مشتریان و نیاز آنان، می توان این متراژ را تغییر داد.

پیشنهاد ویژه : آرماتوربندی چیست

تولید فنس به روش دستی

تمام مراحلی که در تولید اتوماتیک فنس صورت می گیرد، در تولید دستی آن بدون دخالت دستگاه و به وسیله یک الی دو نفر نیروی کاری انجام می شود. وظیفه پیچیدن توری بر روی قالب چشمه توری حصاری را یک موتور الکتریکی بر عهده دارد.

خوب است بدانید که قالب های چشمه حصاری به تعیین چشمه در این توری ها پرداخته و تغییر سایز این چشمه ها با تعویض قالب ها امکان پذیر است. موتور الکتریکی به وسیله یک اهرم و توسط فرد موظف به بافتن توری حصاری روشن شده و سیم مفتول گالوانیزه به دور قالب پیچیده و پس از شکل گیری، به فرم سینوسی در بین رج های از پیش بافته شده قرار گرفته و تا زمان کامل شدن رج به رج بافته می شود. پس از این مرحله با استفاده از یک پیچ گوشتی شارژی که دارای سری اریب می باشد، ابتدا و انتهای رج توری حصاری بافته شده را با هدف جلوگیری از در رفتگی رج ها به یکدیگر می بافد. پس از دستیابی به طول مورد نظر، توری به صورت رول هایی به طول های متفاوت در آمده و جهت استفاده مشتریان به بازار عرضه می گردد.

اگر مایلید در جریان موضوعاتی همچون قیمت فنس، قیمت پایه فنس و خرید فنس باشید، شهر مفتول را به خاطر داشته باشید!

توری مش

توری مش

پیشنهاد ویژه: توری مش جوشی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *