مفتول گالوانیزه

گالوانیزه کردن نوعی حفاظت گالوانیکی است که طی آن فلزی که به صورت پایه برای ساخت محصول مورد استفاده قرار گرفته است، با استفاده از یک لایه فلز روی که در جدول مندلیف با نماد zn مشخص می گردد، به طور کامل پوشش دهی شده و در برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاوم می شود.

از جمله اقتصادی ترین روش های محافظت از فلزات و مقاوم کردن آن ها در برابر خوردگی می توان به گالوانیزه کردن و یا به عبارت دیگر گالوانیزاسیون اشاره کرد. گالوانیزه کردن نوعی حفاظت گالوانیکی است که طی آن فلزی که به صورت پایه برای ساخت محصول مورد استفاده قرار گرفته است، با استفاده از یک لایه فلز روی که در جدول مندلیف با نماد zn مشخص می گردد، به طور کامل پوشش دهی شده و در برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاوم می شود. غوطه ور کردن فولاد در حمام مذاب روی نیز از دیگر روش های گالوانیزه کردن می باشد.

مس خاصیت حفاظت کاتدی دارد. خاصیت حفاظت کاتدی عبارت است از جایگزینی آند با کاتد که زمینه ایجاد یک سطح هم پتانسیل و مثبت را فراهم نموده و بدین ترتیب مانع از حرکت یون های فولاد به فضای اطراف می گردد. این عمل سبب متوقف شدن جریان خوردگی فولاد خواهد شد. افزایش ضخامت فلز روی به کار برده شده در پوشش دهی و گالوانیزه کردن فولاد، میزان مقاومت پوشش را می افزاید که این امر افزایش مقاومت در برابر خوردگی و زنگ زدگی را به دنبال خواهد داشت. عوامل بسیاری در انتخاب وزن و ضخامت فلز روی مورد استفاده در گالوانیزه کردن دخالت دارند که از جمله مهم ترین آن ها می توان به طول عمر فلز گالوانیزه شده، هزینه گالوانیزه کردن و محیط قرارگیری فلز اشاره نمود.

گالوانیزه کردن، ورق ها و فلزهای فولادی را به منظور استفاده در محیط های رو باز و قرارگیری در معرض آب و هوای مرطوب و محیط های خورنده ای همچون دریا آماده می سازد. یکی از مهم ترین روش ها در تولید انواع توری نظیر توری حصاری، توری فرنگی، توری مرغی، توری گابیون و سیم خاردار که به منظور افزایش طول عمر و نیز افزایش مقاومت در برابر خوردگی انجام می گیرد، گالوانیزه کردن محصول است.

درحال بارگذاری...

تاثیرات گالوانیزه کردن بر فولاد

مشاهده اثرات گالوانیزه گرم بر روی خواص مکانیکی انواع فولادها موضوعی است که در مطالعات و پژوهش های بسیاری به آن پرداخته شده است. در ادامه به بررسی نتایج یکی از مطالعات انجام شده در این زمینه خواهیم پرداخت:

هدف این مطالعه بررسی تاثیر و یا عدم تاثیر فرآیند گالوانیزه گرم بر میزان مقاومت تسلیم فولاد با مقاومت بالا عنوان شده است.

مواردی که در این تحقیق مورد مطالعه قرار داده شده اند،  فولاد بدون پوشش (سیاه) و ورق فولادی گالوانیزه شده می باشد. در ابتدا به حذف پوشش روی موجود بر ورق گالوانیزه شده پرداخته و قبل از این که در داخل مخزن غوطه ور گردد، با به کارگیری مراحل طبیعی گالوانیزه می شود. نتایج این آزمایشات حاکی از آن است که که تفاوت میزان مقاومت تسلیم بین فولادی که گالوانیزه نشده و فولادی که از پیش گالوانیزه شده است، کمتر از ۱/۰ می باشد.

بنابراین می توان نتیجه گرفت که گالوانیزه کردن تاثیر چشمگیری بر میزان مقاومت تسلیم فولاد سیاه و ورق فولادی از پیش گالوانیزه شده که مجددا گالوانیزه شده است، ندارد.

آشنایی با مفتول گالوانیزه

Galvanization یا همان مفتول گالوانیزه (مفتول سفید)، از طریق گالوانیزه کردن مفتول سیاه تولید می شود. فرآیند مقاوم شدن مفتول در برابر اکسید شدن و زنگ زدگی و شرایط آب و هوایی گوناگون را گالوانیزه شدن می گویند که به دو صورت گرم و سرد صورت می پذیرد. در ادامه مطلب به بررسی مفتول گالوانیزه، قیمت مفتول گالوانیزه، خرید مفتول گالوانیزه، قیمت سیم رابیتس بندی و خرید سیم رابیتس بندی می پردازیم.

  • انواع روش تولید مفتول گالوانیزه
  • گالوانیزه کردن به روش گرم

در طی فرآیند گالوانیزه کردن به روش گرم، فولاد عاری از زنگ زدگی را در حمام مذاب فلز روی شناور می سازند. در این حالت بین فولاد و روی موجود در حمام واکنشی صورت گرفته که موجب ایجاد لایه ای ضخیم از روی بر روی فولاد شده و باعث افزایش مقاومت آن در مقابل خوردگی و زنگ زدگی می شود. هرچه ضخامت این لایه بیشتر باشد، مقاومت فولاد نیز بیشتر خواهد بود. مفتول حاصل را مفتول گالوانیزه گرم می گویند.

  • گالوانیزه کردن به روش سرد

در طی فرآیند گالوانیزه به روش سرد، فلز روی با ضخامت کمتری نسبت به روش گرم بر روی فولاد قرار می گیرد. کم بودن ضخامت لایه روی قرار گرفته بر روی فولاد در این روش سبب می شود که در مقایسه با روش گرم مقاومت کمتری داشته باشد. نکته قابل ذکر پایین بودن هزینه تولید و کیفیت نوع سرد و چینی این محصول در مقایسه با نوع گرم و ایرانی آن می باشد.

مفتول گالوانیزه که توسط مش آباد در ضخامت ۲/۱ الی ۴ میلی متر تولید می گردد، در ساخت محصولاتی همچون فنس، توری مش جوشی، گابیون، توری مرغی، مفتول مسوار، تری دی پانل، سیم خاردار خطی و حلقوی به منظور حصارکشی زمین های زراعی و باغ ها، در ساختمان سازی، قالب بندی، دسته بندی و مواردی از این قبیل، مورد استفاده قرار می گیرد.

مفتول گالوانیزه

مفتول گالوانیزه

  • سیم رابیتس بندی

مفتول سفید رنگ دارای ضخامت ۲/۱ میلی متر را که به منظور رابیتس بندی مورد استفاده قرار می گیرند، سیم رابیتس بندی می نامند. سیم رابیتس بندی را به دو دسته زیر تقسیم بندی می کنند:

  • بر اساس جنس: این سیم را بر اساس جنس آن و مقدار کربن موجود در مفتول آن در دو نوع نرم و سخت تقسیم می کنند. بالا بودن مقدار کربن زمینه سختی را فراهم می نماید.
  • بر اساس روش تولید: این سیم را بر اساس روش تولید در دو نوع گالوانیزاسیون گرم ( که در ایران موجود است) و گالوانیزاسیون سرد تقسیم می کنند.
سیم رابیتس بندی

سیم رابیتس بندی

 

  • سیم اسکوپ

مفتول سفید رنگ دارای ضخامت ۵/۱ میلی متر را که به منظور اسکوپ کردن پشت سنگ های گرانیت مورد استفاده قرار می گیرند، سیم اسکوپ نامیده می شود.

  • قیمت مفتول گالوانیزه سفید و سیم رابیتس بندی

قیمت این دو محصول تابع نوع گالوانیزاسیون و ضخامت فلز روی می باشد. هرچه ضخامت این محصولات بیشتر باشد، بی شک قیمت بیشتری خواهند داشت. همان طور که پیش تر نیز اشاره کردیم، گالوانیزاسیون گرم نیز به دلیل برخورداری از ضخامت بیشتر لایه روی، قیمت بالاتری دارد. قیمت سایر محصولات همچون سیم اسکوپ و رابیتس بندی نیز بر همین اساس متفاوت است.

  • خرید مفتول گالوانیزه گرم و سرد

نوع گالوانیزه مورد نیاز و نیز ضخامت آن از جمله عوامل موثر بر خرید مفتول گالوانیزه می باشد. اگر تمایل به خرید سیم اسکوپ و سیم رابیتس بندی فابریک دارید، می توانید با شماره ۰۲۱-۵۴۴۸۳ تماس گرفته و یا به صورت آنلاین سفارش دهید.

مفتول گالوانیزه

مفتول گالوانیزه