مهمترین مزایا و معایب تری دی پانل ساختمان هایی که در ساخت آن ها از تری دی پانل ها بهره گرفته شده است، در زمره ساختمان های دارای سیستم های پیش ساخته قرار گرفته و از امتیازات ویژه ای برخوردار هستند. در ساختمان های بهره مند از تری دی پانل ها بعد از این که پانل ها به محل اجرا حمل شده و مستقر می گردند، کلیه ملزومات اتصالات در تمامی زاویه ها نصب شده و سپس فرآیند بتن پاشی صورت می پذیرد.در ادامه شمارا با مزایا و معایب تری دی پنل آشنا خواهیم کرد

 

تری دی پانل چیست؟

 

تری دی پانل ها از یک لایه عایق به نام پلی استایرن انبساطی و در عین حال کند سوز ساخته می شوند. این لایه پلی استایرنی در میان دو صفحه مشبک مفتولی تحت عنوان توری مش جوشی مستقر می شود. لایه های مذکور را با به کارگیری خرپاهای قطری با استفاده از جوشکاری و یا توسط مفتول مسوار و مفتول گالوانیزه برشگیر به هم وصل می کنند. پس از این که تری دی پانل ها نصب شدند، فرآیند بتن پاشی بر روی طرفین آن ها انجام می شود.

 

 

تری دی پانل

تری دی پانل

مشخصات فنی تری دی پنل

فولادی که در ساخت شبکه های جوش شده مورد استفاده قرار می گیرد، از نوع سرد کشیده شده بوده و در عین حال ساده و فاقد آج می باشد. قطر مفتول های به کار گرفته شده در این دسته از شبکه ها بین ۲٫۵ تا ۶٫۵ میلی متر است. در صورتی که قصد استفاده از این مفتول ها در ساخت دیوارهای تری دی پانل غیر باربر را داشته باشید، مجازید از مفتول های دارای قطر ۲ میلی متر استفاده کنید.

 

گفتنی است که مفتول های استفاده شده در ساخت دیوارهای باربر دارای مقاومت کششی ۴۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و در دیوارهای تری دی پانل غیر باربر برابر حداقل ۳۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع می باشد. چشمه های شبکه جوش شده در ساخت تری دی پانل ها در حدود ۴۰ میلی متر تا ۱۰۰ میلی متر است. این در حالی است که فاصله این چشمه ها از یک دیگر بین ۸۰ میلی متر تا ۱۴۰ میلی متر می باشد.

 

هسته عایق به کار رفته در تولید تری دی پانل ها پلی استایرنی بوده و قابل انبساط و در عین حال کند سوز می باشد. تری دی پانل ها با به کارگیری ماشین های تمام اتوماتیک تولید می شوند. در اتصال برش گیرها به شبکه معمولا از روش جوشکاری مقاومتی الکتریکی در تقاطع های موجود استفاده می کنند. لازم است بدانید که منظور از برش گیر در این جمله عضو خر پای فولادی ای می باشد که با یک آرایش مشخص شده و با به کارگیری جوش به لایه های شبکه ای در طرفین هسته ای که عایق می باشد، اتصال یافته است.

تری دی پانل

تری دی پانل

موارد استفاده و کاربردهای تری دی پنل

تری دی پانل های ساخته شده با به کارگیری هسته پلی استایرن و مش فولادی و بتن پاشی شده دارای مقاومت زیاد را غالبا در مواردی نظیر دیوار باربر، دیوارهای جدا کننده غیر باربر هم داخلی و هم خارجی، ساختارهای سازه ای شکل نظیر دیوارهای باربر برشی، پنل های مربوط به سقف و نیز دیوارهای عایق در برابر انتقال صوت و حرارت به کار می بندند.

 

معایب تری دی پانل ها

 

نحوه اتصال قطعات، اصلی ترین ایراد استفاده از تری دی پنل ها می باشد. این ایراد، ایرادی سازه ای است. یکی دیگر از مهم ترین معایب پانل های سه بعدی، مشکل جا به جایی و حمل و نقل این قطعات از کارخانه محل تولید آن ها به ساختمان محل نصب می باشد که به عنوان نمونه ای از مشکلات اقتصادی از آن یاد می شود. دلیل این امر نیز سنگین و حجیم بودن قطعات بزرگی است که علاوه بر سختی جا به جایی، هزینه و زمان حمل زیادی می طلبند.

همین عوامل موجب شده است که سازندگان تلاش کنند حجم و وزن پنل ها را در حد توان کاهش دهند تا بدین ترتیب زمان و در نتیجه هزینه جا به جایی آن ها کاهش یابد.

پانل های سه بعدی به منظور نصب و اجرا نیازمند وجود نیروهای متخصص هستند که در دسترس نبودن این افراد از دیگر معایب تری دی پانل ها است. انتشار گازهای سمی به هنگام آتش سوزی های بزرگ نمونه ای دیگر از معایب این پانل های کاربردی است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *