تری دی پانل

اجزای سازنده تری دی پانل چیست؟

تری دی پانل دیواری پیش ساخته و متشکل از دو بخش هسته عایق پلی استایرن نسوز و یا به عبارت دیگر یونولیت و نیز شبکه های پیش جوش فولادی که تحت عنوان توری مش جوشی هم شناخته می شوند، می باشد. این قسمت ها توسط مفتول گالوانیزه یا مفتول مسوار به شکل خرپا به یکدیگر اتصال پیدا کرده و سپس به منظور افزایش استحکام و مقاومت تلفیق شبکه های فولادی و بتنی، عمل نصب و بتن پاشی بر روی آن ها انجام می گیرد.

خوب است بدانید که کاهش وزن قطعات دیوار و سقف که زمینه ساز سهولت در حمل آن ها و نیز کاهش وزنشان از مهم ترین فواید به کارگیری لایه پلی استایرن در ساخت تری دی پانل می باشد. تری دی پانل را غالبا در ساخت باربر، دیافراگم افقی سازه باربر ساختمان و نیز در تولید دیواره های جدا کننده غیر باربر مورد استفاده قرار می دهند.

تری دی پانل

تری دی پانل

ابعاد تری دی پانل

در حالت کلی ابعاد تری دی پانل استاندارد یا به عبارت دیگر پانل سه بعدی استاندارد به صورت عرض ۱۲۰۰ میلی متری و طول ۶۰۰۰ میلی متری بوده که دارای وزن تقریبی ۶ کیلوگرم بر متر مربع است. ضخامت پلی استایرن به کار گرفته شده در ساخت تری دی پانل غالبا ۴۰، ۶۰، ۸۰ و ۱۰۰ میلی متر بوده و سیم های مفتول استفاده شده نیز دارای شبکه هایی به ابعاد ۵۰*۵۰ میلی متر و قطر ۲٫۸ میلی متر هستند. اعضای خرپایی به کار گرفته شده نیز دارای قطر ۵ میلی متر بوده که به فاصله ۱۰۰ میلی متر از یک دیگر قرار داده می شوند. ضخامت بتن شاتگریت نیز ۴۰ الی ۸۰ میلی متر می باشد.

موارد استفاده و کاربردهای تری دی پانل در کجاست؟

تری دی پانل های ساخته شده با به کارگیری هسته پلی استایرن و مش فولادی و بتن پاشی شده دارای مقاومت زیاد را غالبا در مواردی نظیر دیوار باربر، دیوارهای جدا کننده غیر باربر هم داخلی و هم خارجی، ساختارهای سازه ای شکل نظیر دیوارهای باربر برشی، پنل های مربوط به سقف و نیز دیوارهای عایق در برابر انتقال صوت و حرارت به کار می بندند.

تری دی پانل

تری دی پانل

مهمترین مزایای استفاده از تری دی پنل

  • تری دی پانل ها به دلیل سبکی سقف و دیوارها زمینه کاهش وزن شدید ساختمان را فراهم می سازند.
  • سرعت حمل و نقل تری دی پانل ها در ساختمان های دارای ارتفاع بسیار زیاده بوده و بالا کشیدن آن ها کاری راحت است.
  • تری دی پنل ها به دلیل یکپرچه سازی مقاومت بسیار بالایی در مقابل نیروهای برشی ایجاد شده در اثر زمین لرزه دارند.
  • پانل های سه بعدی عایق هایی بسیار قوی در برابر حرارت، برودت و رطوبت هوا هستند.
  • پانل های سه بعدی به علت داشتن  قشرهای بتنی در هر دو طرف پانل در هنگام آتش سوزی مقاومت مثال زدنیای را از خود به نمایش می گذارند.
  • تری دی پانل ها با دارا بودن خاصیت نفوذ ناپذیری از ورود حشرات به داخل ساختمان جلوگیری می کنند.
  • ضخامت ناچیز پانل های سه بعدی باعث افزایش فضای مفید می گردد.
  • با استفاده از پانل های سه بعدی میزان آهن و بتن مصرفی
  • صرفه جویی در هزینه های فوندانسیون و شناژ و اسکلت های ساختمان های مرتفع به دلیل پایین بودن وزن دیوارها و سقف از دیگر مزایای استفاده از تری دی پنل ها می باشد.
  • با استفاده از پانل های سه بعدی در کوتاه ترین زمان ممکن شاهد بازگشت سرمایه گذاری در زمینه ساختمان سازی خواهید بود.

معایب تری دی پنل ها چیست؟

نحوه اتصال قطعات، اصلی ترین ایراد استفاده از تری دی پانل ها می باشد. این ایراد، ایرادی سازه ای است. یکی دیگر از مهم ترین معایب پانل های سه بعدی، مشکل جا به جایی و حمل و نقل این قطعات از کارخانه محل تولید آن ها به ساختمان محل نصب می باشد که به عنوان نمونه ای از مشکلات اقتصادی از آن یاد می شود. دلیل این امر نیز سنگین و حجیم بودن قطعات بزرگی است که علاوه بر سختی جا به جایی، هزینه و زمان حمل زیادی می طلبند.

همین عوامل موجب شده است که سازندگان تلاش کنند حجم و وزن پانل ها را در حد توان کاهش دهند تا بدین ترتیب زمان و در نتیجه هزینه جا به جایی آن ها کاهش یابد.

پانل های سه بعدی به منظور نصب و اجرا نیازمند وجود نیروهای متخصص هستند که در دسترس نبودن این افراد از دیگر معایب تری دی پانل ها است. انتشار گازهای سمی به هنگام آتش سوزی های بزرگ نمونه ای دیگر از معایب این پانل های کاربردی است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *