توری فرنگی

توری فرنگی


توری فرنگی

توری فرنگی

معرفی توری فرنگی

توری فرنگی که از خانواده توری های مرغی و توری های گابیون می باشد، غالبا از جنس مفتول گالوانیزه گرم یا سرد ساخته می شود و دارای قطری ما بین توری مرغی و توری گابیون است. استحکام این دسته از توری ها، مقاومت بسیار بالای آن ها در شرایط آب و هوایی گوناگون، خشکی آن ها، استقامت آن ها در برابر زنگ زدگی، رطوبت و باران های اسیدی از جمله مهم ترین ویژگی های این دسته از توری هاست که موجب شده است محبوبیت زیادی را در بین استفاده کنندگان به دست آورند.

چین از جمله کشورهایی است که میزان زیادی از توری فرنگی ساخته شده از مفتول گالوانیزه سرد را به کشور وارد می کنند. کیفیت به نسبت پایین این توری فرنگی و نیز وزن سبک آن ها، قیمت پایین ترشان در بازار را به دنبال دارد.

معرفی توری فرنگی

مشخصات توری فرنگی

توری فرنگی در رول هایی به طول 20 متر و عرض 150،120 و 180 سانتی متر به فروش می رسند. چشمه های شش ضلعی موجود بر روی این توری ها در دو سایز بزرگ به اندازه پنج سانتی متر و سایز کوچک به اندازه 4 سانتی متر ساخته می شوند. گفتنی است که کوچک بودن ابعاد این 6 ضلعی زمینه استفاده از سیم بیشتر به منظور ساخت توری های فرنگی را مهیا می سازد که این امر موجب افزایش وزن و در نتیجه افزایش قیمت آن خواهد شد.

کاربرد توری فرنگی

یکی از مهم ترین ویژگی های توری فرنگی که زمینه زیبایی و استحکام آن را فراهم ساخته است، استفاده از چشمه های شش ضلعی یا به اصطلاح لانه زنبوری است. این دسته از توری ها را در زمینه های گوناگونی همچون کشاورزی و دامپروری، حصارکشی محیط، تعیین محدوده و مرز دام ها، باغ ها و باغچه ها مورد استفاده قرار می دهند.

دلیل این امر نیز ویژگی های این نوع توری است که مانع از نفوذ حیوانات موذی شده و امکان عبور هوا از آن به خوبی فراهم است. یکی دیگر از بارز ترین خصوصیات توری فرنگی عبور آب از میان آن در هنگام وقوع آتش سوزی است که موجب شده است طرفداران بسیاری را به خود جذب کند.

این دسته از توری ها را با اهدافی نظیر حصارکشی محوطه برج ها، ساختمان ها، فرودگاه ها، ترمینال ها، محوطه های ورزشی، مراکز نفتی، پتروشیمی و حتی گاهی در جاده ها و بزرگراه ها به کار می گیرند. استفاده از توری های فرنگی به عنوان سقف سوله ها، دور ستون ها، سیمان کاری و ساخت حفاظ به منظور جلوگیری از سقوط مصالح ساختمانی از دیگر موارد مصارف آن در ساختمان سازی است.

شباهت ها و تفاوت های توری فرنگی با توری مرغی و توری گابیون

سه نوع توری مذکور از نظر نوع بافت کاملا به یکدیگر شبیه هستند. به گونه ای که همه آن ها چشمه هایی شش ضلعی دارند. این در حالی است که ضخامت سیم مفتول به کار رفته در ساختار آن ها و نیز سایز چشمه های آن ها با یکدیگر تفاوت دارد. سیم مفتول به کار گرفته شده در ساخت توری فرنگی در مقایسه با توری مرغی از ضخامت بیشتری برخوردار است. همچنین اندازه چشمه های تولید شده و نیز مقاومت آن ها در توری فرنگی به نسبت توری های مرغی بیشتر است.

گفتنی است که توری های گابیون ضخامت بیشتر و در نتیجه استحکام بالاتری در مقایسه با توری فرنگی دارند. گفتنی است که سایز چشمه های توری گابیون بزرگتر از سایز آن ها در توری فرنگی می باشد.

تفاوت در عرض و طول رول های ساخته شده تورهای مختلف از دیگر اختلافات عمده در آن ها است. توری فرنگی را غالبا در عرض های 150،120 و 180 سانتی متر و طول 20 متر تولید می کنند. این در حالی است که توری مرغی در عرض های 90 و 120 سانتی متر و طول 45 متر ساخته می شوند.

جالب است بدانید که به دلیل وجود شباهت های بسیار در ساختار و چشمه های توری فرنگی با توری گابیون، توری فرنگی را تحت عنوان بچه گابیون نامگذاری کرده اند!

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *